Ljusstake, mässing, 1800-tal. Höjd: 16 cm. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning -
Ljusstake allmoge - Stockholms Auktionsverk
LJUSSTAKE, Mässing, 1800-tal H. 14 cm L. 21.5 cm – Auktionshuset i Örebro AB
PAR LJUSSTAKAR MÄSSING SKULTUNA BRUK No 12, 12CM (ENA FOTEN NGT BUCKLIG, NGT REPIGA, LJUSMANSCHETTER SAKNAS) STÄMPLADE "SB" MED KRONA, TILLV. 1860-1870 - Göteborgs Pantbank